Kızartmalarda Neden Zeytin Yağını Tercih Etmeliyiz?

Hatırlarsanız daha önceki bir mesajımda neden ayçiçek yağı yerine kızartmalarda zeytinyağı kullandığımı anlatacağımdan bahsetmiştim, işte anlatıyorum:

Ayçiçek yağı çok düşük sıcaklıkta kaynadığından “aa oldu bu atalım patatesleri” dediğiniz sıcaklık çok düşük bir sıcaklık. Dolayısıyla ayçiçek yağının o yıllardır anlatılan zararlıları (kalp damar tıkayıcıları, organlarda biriken yağ) anında kızarttığınız şeye yapışıyor ve oradan da mideye indiriyoruz..

Zeytinyağı ise 220°C kaynama derecesi ile diğer tüm yağlar içinde kaynama derecesi en yüksek olan ve bu dereceye kadar kimyasal yapısını bozmayan tek yağdır.

Sanıldığının aksine kızartmanıza koku vermez ama kızartma esnasında kızgın zeytinyağı ayçiçek gibi kokusuz değildir, kendine has bir kokusu vardır. O da sadece kızartırken..

Denedim ve ben de gördüm ki özellikle patates kızartmalarında (daha önce anlattığım teknikleri de aynen kullandığınızda) ayçiçekten çok daha kıtır bir kızartma elde ediyorum.

Zeytinyağı diğer yağlara göre daha yüksek ısıya daha dayanıklı olup toksit oluşturmamaktadır. Zeytinyağını diğer yağlar gibi kolayca yanmaz. Ayçiçeği yağı 170°C ‘de yanarken Zeytinyağı 210°C ve daha üst derecedeki ısıya dayanabilir. Zeytinyağının yanmaya başladığı ısı derecesi 210 ve üstüdür. Sızma zeytinyağları kızartmada kullanıldığında 210°C altında duman çıktığı görülebilir. Çıkan duman normaldir ve zeytinyağının yandığı anlamına gelmez

Tavsiye ederim.

Zeytinyağının Faydaları ve Özellikleri için şu linki okumanızı öneririm: https://www.facebook.com/note.php?note_id=381896385155135