Kızarmış Patates için ipuçları

Hazır patatesi kızartmak kadar mutfak insanına yakışmayan bir şey yok bence. “Yemek yapıyorum” diyorsa bir insan soğanı da, patatesi de soyup doğrayabilmeli bence. İşte bu ilk adımlardan aşina olduğumuz patates kızartması için birkaç küçük ipucu vereyim size.

  • Patatesi kızartacağımız yağa önceden tuz atarsak lezzeti artacaktır.
  • Eğer patateslerinizi yıkayıp doğradıktan sonra bir havlu veya rulo kağıt’la kurulamazsanız kızgın yağ sizi her zaman yakmak için hazırdır ;) Tüm kızartmalar iyice kurulandıktan sonra kızgın yağa atılmalıdır.
  • 2 Grup kızartma: Kızartılacak patateslerinizi ikiye ayırın. İlk grup patatesleri kızartırken, tam pişmiş rengine gelmeden, yani işin sonlarına doğru, alıp bir kenara koyun, kalan patateslerinizi atın ve aynı ayara geldiklerinde onları da bir kenara alıp önceki grubu tekrar kızartmaya koyun. 2. grup patatesleri de aynı şekilde 2. defa kızarttığınızda kıtır kıtır patatesleriniz olacak. Biraz kızartıp alınan ve tekrar yağa atılıp iyice kızartılan her şey böyle sert ve diri olur. Yoksa tabaktaki 5. dakikalarında patatesleriniz gevşek lastiğe dönecektir.
  • Patatesler köşeleri altın rengini aldıktaan sonra çok çabuk “yanma” seviyesine ulaşır. Tavadan – fritözden patateslerinizi zamanında almaya dikkat edin.
  • Tavada veya fritözde; patatesler yağın ateşi kapatılmadan alınmalıdır. Altı sönük tavadan alırken tüm kızartmalar (patlıcan-kabak-tavuk-köfte-patates) ekstradan, istemediğimiz kadar yağ çekecektir.
Kızarmış Patates

Lütfen siz de kızartmalarla ilgili ipuçlarınızı aşağıya yorum olarak yazmaktan çekinmeyin :) Paylaşalım..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.