Kızarmış Patates için ipuçları

Hazır patatesi kızartmak kadar mutfak insanına yakışmayan bir şey yok bence. “Yemek yapıyorum” diyorsa bir insan soğanı da, patatesi de soyup doğrayabilmeli bence. İşte bu ilk adımlardan aşina olduğumuz patates kızartması için birkaç küçük ipucu vereyim size.

 • Patatesi kızartacağımız yağa önceden tuz atarsak lezzeti artacaktır.
 • Eğer patateslerinizi yıkayıp doğradıktan sonra bir havlu veya rulo kağıt’la kurulamazsanız kızgın yağ sizi her zaman yakmak için hazırdır ;) Tüm kızartmalar iyice kurulandıktan sonra kızgın yağa atılmalıdır.
 • 2 Grup kızartma: Kızartılacak patateslerinizi ikiye ayırın. İlk grup patatesleri kızartırken, tam pişmiş rengine gelmeden, yani işin sonlarına doğru, alıp bir kenara koyun, kalan patateslerinizi atın ve aynı ayara geldiklerinde onları da bir kenara alıp önceki grubu tekrar kızartmaya koyun. 2. grup patatesleri de aynı şekilde 2. defa kızarttığınızda kıtır kıtır patatesleriniz olacak. Biraz kızartıp alınan ve tekrar yağa atılıp iyice kızartılan her şey böyle sert ve diri olur. Yoksa tabaktaki 5. dakikalarında patatesleriniz gevşek lastiğe dönecektir.
 • Patatesler köşeleri altın rengini aldıktaan sonra çok çabuk “yanma” seviyesine ulaşır. Tavadan – fritözden patateslerinizi zamanında almaya dikkat edin.
 • Tavada veya fritözde; patatesler yağın ateşi kapatılmadan alınmalıdır. Altı sönük tavadan alırken tüm kızartmalar (patlıcan-kabak-tavuk-köfte-patates) ekstradan, istemediğimiz kadar yağ çekecektir.
Kızarmış Patates

Lütfen siz de kızartmalarla ilgili ipuçlarınızı aşağıya yorum olarak yazmaktan çekinmeyin :) Paylaşalım..

“Kızarmış Patates için ipuçları” üzerine 20 yorum

 1. patatesleri silip doğradıktan sonra yağa atmadan hemen önce üzerlerine tuz serpip elimizle şöyyyle bi karıştırıp yağa atarsak daha lezzetli oluyorlar…ha bi de eğer patatesleri elimizde değil de tahtada doğrarsak daha şık oluyorlar :D

  1. Çok doğru bir nokta. ben patatesi tuzlamakla uğraşmaktansa yağına tuzu katıyorum ki (yazıda dediğim gibi) hem tuzu eşit dağılsın, hem de pratik olsun :)

 2. patetesin hası bizden çıkar (AFYON) ve hiç bu söylediğiniz şeylere gerek bile kalmıyor zaten patates 1. kalite olunca kendiliğinden çıtır cıtır ve çok lezzetli oluyor hımmm afiyet olsun :P ()

  1. Her yerde güzel patates bulamıyoruz ama bu yorumunuzdan sonra Afyon’dan bir sonraki geçişimde mutlaka birkaç kilo denemelik alacağım :) Teşekkürler.

 3. patlıcanların yağ çekmemesi için teflon tencereye birdamla yağ ekleyerek orta ısıda kızartabilirsiniz hiç yağ çekmemiş olur (karnıyarık , oturtma , karışık kızartma gibi) bir diğer öneri ise patlıcann veya kabak dilimleyerek fırına verip orada kızarmasını sağlayabiliriz.

 4. Ben de musakka yemeği için kızartılan patlıcanların kızartma işleminden hemen sonra 2-3 dakika ılık suda bekletilir ve süzülürse daha hafif bir yemek olacağı bilgisini paylaşayım sizinle. Bilgiler için teşekkürler.

 5. patatesleri önca suda haşlayın ama çok pişirmeyin dağalır ve süzgece alın biraz soğusun ve suyu süzülüp kurusun ondan sonra kızartın süper oluyo tavsiye ederim.

 6. tavada az yağla kızarttığınız patatesin tadı ve sertliği pek hoş olmaz… tencerede bol yağda kızartın.. fritöz gibi…

 7. 1. yöntem : Çubuk patatesler hafif una bulayıp kızartın, süper oluyor.
  2. yöntem : Patatesleri ay şeklinde veya çubuk şeklinde 5 dk. Microdalgada tutup, sonra kızartın. İçi yumuşacık, dışı çıtır oluyor.

  1. 1: Mutlaka deneyeceğim.
   2: Mikrodalga karşıtı olduğumdan belki yüksek ısıdaki fırında deneyebilirim :)

   Teşekkürler ;)

 8. Biz bekarların sorunudur. Hep yumuşak olur patatesler yada çok kızarır yanar :) Güzel bir yazı olmuş :)

 9. eğer kızartma yaparken kızatma yağının içine 1 diş sarımsak atarsak değişik bir lezzet elde etmiş oluruz :)

  1. Haklısınız gamze. son 1-2 seferdir ben de birkaç diş sarmısak atmaya başladım ve yağ olarak da zeytin yağı kullanıyorum artık. Ayçiçekten farkını ayrı bir yazıda anlatacağım :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.