Kızartmalarda Neden Zeytin Yağını Tercih Etmeliyiz?

Hatırlarsanız daha önceki bir mesajımda neden ayçiçek yağı yerine kızartmalarda zeytinyağı kullandığımı anlatacağımdan bahsetmiştim, işte anlatıyorum:

Ayçiçek yağı çok düşük sıcaklıkta kaynadığından “aa oldu bu atalım patatesleri” dediğiniz sıcaklık çok düşük bir sıcaklık. Dolayısıyla ayçiçek yağının o yıllardır anlatılan zararlıları (kalp damar tıkayıcıları, organlarda biriken yağ) anında kızarttığınız şeye yapışıyor ve oradan da mideye indiriyoruz..

Zeytinyağı ise 220°C kaynama derecesi ile diğer tüm yağlar içinde kaynama derecesi en yüksek olan ve bu dereceye kadar kimyasal yapısını bozmayan tek yağdır.

Sanıldığının aksine kızartmanıza koku vermez ama kızartma esnasında kızgın zeytinyağı ayçiçek gibi kokusuz değildir, kendine has bir kokusu vardır. O da sadece kızartırken..

Denedim ve ben de gördüm ki özellikle patates kızartmalarında (daha önce anlattığım teknikleri de aynen kullandığınızda) ayçiçekten çok daha kıtır bir kızartma elde ediyorum.

Zeytinyağı diğer yağlara göre daha yüksek ısıya daha dayanıklı olup toksit oluşturmamaktadır. Zeytinyağını diğer yağlar gibi kolayca yanmaz. Ayçiçeği yağı 170°C ‘de yanarken Zeytinyağı 210°C ve daha üst derecedeki ısıya dayanabilir. Zeytinyağının yanmaya başladığı ısı derecesi 210 ve üstüdür. Sızma zeytinyağları kızartmada kullanıldığında 210°C altında duman çıktığı görülebilir. Çıkan duman normaldir ve zeytinyağının yandığı anlamına gelmez

Tavsiye ederim.

Zeytinyağının Faydaları ve Özellikleri için şu linki okumanızı öneririm: https://www.facebook.com/note.php?note_id=381896385155135

“Kızartmalarda Neden Zeytin Yağını Tercih Etmeliyiz?” üzerine 18 yorum

 1. o zaman bu işin duayenleri yanlış biliyor. beslenme öğretmeniyim ben, fakültede hocalarımızdan böyle öğrendik. Gazi Üniversitesi Aile Ekonomosi ve Beslenme Ana Bilim Dalı.

  1. Bu daha da ilginç oldu. Ben denediklerimi ve okuduklarımı paylaşıyorum, sizin de bildiğiniz öğrendiğiniz akademik bir bilgi var ve bunlar çakışıyor.

   Son yapılan açıklamaların tamamı zeytinyağı’nın daha yüksek derecede yandığını söylüyor. Birinden biri yanılıyor ama aynı anda iki yağdan 2 ayrı kaba koyarak deneme yapabiliriz.. 270 dereceye dayanan bir ısı ölçer bulmaktan kolay olacaktır.. Ben bunu deneyip bu başlık altına sonucu yazacağım o halde. Belki de sizin bilginiz doğrudur da son açıklamalar yanlıştır..

   İlk fırsatta deneyeceğim, çok teşekkür ederim vk.

 2. öncelikle bu bilgileri nerden okudugunuz önemli. eğer sanal ortamdaysa doğruluğunu tartışmaya bile gerek yok. bide hangi zeytin yağı, hangi koşullarda hazrlanmış, içeriği nedir o da önemli. akdeniz bölgesinde saf zeytin yağı kullanılır ve yanma derecesi düşüktür bunları dikkate almak lazım. yanma durumunu denemek için de laboratuar ortamına ihtiyacınız olcaktır. bilimsel olmalı.eğer bilimsel bi sonuca varmak isterseniz Gazi Üniversitesi Aile Ekonomosi ve Beslenme Ana Bilim Dalı ile irtibata geçebilirsiniz. emeğinize saygı duyar teşekkur ederim.

 3. merhabalar kesinlikle doğru yanma esnasında bır koku çıkıyor,ama bu sadece o anda cıkıp kayboluyor mınık bır lokantam var aslen arnavutum ve özellikle biz arnavut ciğerinde kullanırız uzun bır sürede balıkta kullandım gercekten çok çok yüksek verim ve lezzetler elde ettım bunu bizler uzun zamandır kullanıyoruz yaklasık 100 sene fılan çünkü ninelerimizden de böyle gördük dinledik hatta onlar bizim zamanımızda ayçiçek yağı diye bir şey yoktu derlerdi,saygılarımla
  temiz cafe beykoz…

  1. Yavuz bey tecrübelerinizi paylaştığınız için çok teşekkürler. İstanbul’a bir gelişimde cafe’nize mutlaka uğramak ve lezzetli yemeklerinizden tadmak isterim :) Saygılarımla.

   1. rica ederim kesinlikle beklerim face te adres ve telefonlarım mevcuttur,çok memnun oldum ben teşekkür ederim,görüşmk üzere…

 4. Bir zeytinyağı üreticisi ve tadımcısı olarak bu yazı için size teşekkür etmek istedim. Zeytinyağı konusunda o kadar çok doğru bilinen yanlış var ki, bir kişi bile bilgilense faydadır… Sevgiyle…

  1. Bahar hanım, yorumunuz için çok teşekkür ederim. Ben de bu vesileyle sitenizi incelemiş oldum, gerçekten çok güzel. Butik zeytinyağı işinin Türkiye’de her geçen gün geliştiğini görmek beni de mutlu ediyor.

  1. Kesinlikle Riviera öneririm. Sızma ve rafinelerden daha hafif oluyor hem salatalarda hem kızartmalarda. Fiyatları aşağı yukarı aynı ama ege yöresinden yerel üreticilerin zeytinyağları marka fabrikasyonlardan çok çok daha iyidir.. Bulabilirseniz onları öneririm.

   1. Salatalarda ve yemeklerde ben kesinlikle sızma zeytinyağı öneririm. Sonuçta Riviera ve Rafine yağlar fabrikada işlemden geçiyor. Nasıl kutu sütler, uğradığı ısıl işlemlerden dolayı köylerde içtiğimiz sütten farklı geliyorsa zeytinyağı da öyle. Benim bunu sormaktaki amacım, 3 kere kızartma yapıp zeytinyağı zaten atılacak. Eğer rafine yağ ile kızartma yapmak sağlıklıysa boş yere fazla para ödemeyelim diyeydi. Çünkü sızma olmayan zeytinyağına biz zeytinyağı bile demiyoruz. Malum, meyve gibi direk sıkılarak ham tüketilebilen tek yağ zeytinyağı…

 5. Salatalarda ve yemeklerde ben kesinlikle sızma zeytinyağı öneririm. Sonuçta Riviera ve Rafine yağlar fabrikada işlemden geçiyor. Nasıl kutu sütler, uğradığı ısıl işlemlerden dolayı köylerde içtiğimiz sütten farklı geliyorsa zeytinyağı da öyle. Benim bunu sormaktaki amacım, 3 kere kızartma yapıp zeytinyağı zaten atılacak. Eğer rafine yağ ile kızartma yapmak sağlıklıysa boş yere fazla para ödemeyelim diyeydi. Çünkü sızma olmayan zeytinyağına biz zeytinyağı bile demiyoruz. Malum, meyve gibi direk sıkılarak ham tüketilebilen tek yağ zeytinyağı…

 6. Ben bi aydinli olarak mumkun oldugunca zeyin yagindan baska yag kullanmam. Ve zeytin yaginida asla pakete girmis olandan almayiz biz direk ureticinin sıktırdigi yagdan aliriz. Senelik aliriz ve tum yil kullaniriz. Zeytinyağsiz bir hayat dusunemiyorum.

 7. Bir yanlış, bir doğru…
  Zeytinyağı kesinlikle çok iyi bir tercihtir. Zeytinyağının yüksek sıcaklıklarda bile trans yağa dönüşmediği ile ilgili Gazi Üniversitesi Aile Ekonomisi ve Beslenme Ana Bilim Dalı’yla irtibata geçmenize gerek kalmadan pek çok kaynak bulunabilir yani :) Ancak zeytinyağı mutlaka sızma zeytinyağı olmalıdır. Ama doğruya doğru, biraz daha pahalıdır.

 8. sızma zeytinyağı lt.: 30 tl
  ayçiçek yağı lt: . 6 tl.
  kızartma ayçiçek yağıyla yapılacak ..nokta..:)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.