Mangal’da Özel Akçaabat Köftesi

Oturduğumuz mahallede (Ankara – Oran) Akçaabat’lı büyük bir usta’nın torunu özel bir köfteci açtı. “Hasan Usta” Oran Çarşı merkezinde minicik bir dükkan. Sadece köfte ve tavuk kanat yapıyor ama bu lezzeti tadan vazgeçemiyor, en azından biz vazgeçemedik.

Yemeğin yanında bakraçta gelen serin ayran, leziz piyaz ve özellikle hafif kızarmış ve ızgara etin suyundan serpilmiş köy ekmeği sofraya ayrı bir keyif ve güzellik katıyor.

Hasan Usta ayrıca dileyen mangalseverler için eve çiğ olarak da bu özel köftesinden getiriyor. İşte biz de bir balkon mangalımızda kendisinden rica ettik ve közlük domatesi – biberi ve soğanıyla harika bir sunumla teslim aldık.

Bu özel et karışımı öğrenciğimize göre yıllar yıllar önce Akçaabat’ın 4 büyük kasabının kendi aralarında etlerinin en iyi yerlerini bir araya getirerek oluşturdukları bir sır. Bu sırrın tadına da ancak Hasan Usta’ya uğrayanlar varabiliyor.

Biz de şanslı bir komşuları olarak evimizde bu köfteyi deneme şansı yakaladık (tabii kendi dükkanlarında tattıktan sonra)

İşte o güzel köfteler pişerken çektiğimiz bir resim. Ne yazık ki servis edilirken fotoğraf çekemedik, öyle kapışıldı:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.