Patatesli Yumurta

Kahvaltılarda yumurtalı bir şeyler yapmayı seviyorum. Patatesli Yumurta da eldeki malzemelerle yapılabilecek kolay bir kahvaltı çeşnisi. Tarifin sonunda bir alternatifi olan Kaşarlı Yumurta için de notlar düşüyorum, umarım işinize yarar :)

SÜRE:
Malzeme hazırlama : 1 dak.
Pişirme: 5 dak.

MALZEMELER (2 kişilik için):

 • 2 adet orta boy haşlanmış patates (önceden haşlanmış olarak buzdolabında bekliyor olabilir)
 • 3 adet Yumurta
 • Tereyağı
 • Kırmızı pul biber (zevke göre tatlı veya acı)

HAZIRLANIŞI:

 1. Patatesleri küçük kuşbaşılar şeklinde doğruyor veya zevke göre bir tabağın içinde rendeliyoruz. (Patateslerimiz önceden haşlanıp – soğumuş olduğundan iki işlem de kolayca gerçekleştirilebilir)
 2. a) Eğer Kuşbaşılar şeklinde (küp-küp) doğradıysak az bir tereyağında kenarları altın rengini alana kadar çeviriyoruz. Rende yaptıysanız bu adımı atlayıp 3’ten devam edin..
 3. Bir kâsede çırptığımız yumurtaları ekliyoruz.
 4. Eğer patatesleri rendelediyseniz sıra onları eşit şekilde yumurtanın üzerine yaymak.
 5. Kapak kapatım 2 dakika kısık ateşte bekletiyoruz.
 6. Pul biber serpip tabağa alıyoruz.

ALTUĞ’UN NOTLARI:

 1. Kaşarlı Yumurta için; patates yerine rende kaşar kullanın. Ama bu sefer yumurtaları çırpmadan bütün halde tavaya kırarsanız ve kaşarları üzerini örtecek şekilde yayarsanız daha güzel olur. Bu, yumurtaların cılk kalmadan eşit ve güzel pişmesini sağlıyor. Kapak kapatmayın. Dikkat: Tost kaşarı gibi yumuşak kaşarları kullanmanız daha iyi olacaktır. Hem güzel erir, hem lezzeti artırır. Sakın eski kaşar kullanmayın, acılaştırır.
 2. Kırmızı biberi pişmenin ortasında ekleyip, tabağa aldıktan sonra üstüne çok az kimyon serpmek de farklı bir lezzet yaratabilir.
 3. Yanında dilimlenmiş domates, taze soğan ve zeytinle servis edebilirsiniz. Tam üzerine de 1 dal maydanoz saplarsanız, sofrada alkışlanmanız işten bile değil ;)

Afiyet olsun .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir