Rakı Sofrası ve Adabı

Bu sefer size Mutfak değil biraz Sofra sırları vereceğim ;)

Rakı Kadehi

Rakı sofrası için sırasıyla; zaman, sebep ve insan lazımdır. Bu maddeler üzerine biraz düşünelim.

Zaman; güneş batımında akşamüzeri içilir, eskiler “vakt-i kerahat geldi” derlermiş.

Sebep; sohbettir.  Unutmamak gerekir ki “Rakının birinci mezesi muhabbettir.

İnsan; rakı masası, sohbet adabını ve içmesini bilen, saygılı kişilerden oluşur.

Aşağıda madde madde verdiğim bilgiler ve kurallar, benim uydurmam değil. Bu bilgilerin bir kısmı, küçüklüğümden beri rakı erbaplarıyla yaptığım sobetlerden ve büyük çoğunluğu, gençliğinde İstanbul boğazında kürek çekmiş, gerçek bir Boğaz Kızı olan Annem’den geliyor. Öyle bir anne ki, oğullarına tavla oynamayı, araba kullanmayı, savunma sporlarını öğretmiş, yelkenli kaptanı ve hatta bir web sitesi sahibi ve tasarımcısı.

İşte, annemin anlattıklarından derlediğim rakı masası kuralları ve usulleri…

RAKI SOFRASI (Çilingir sofrası da denir)

 • Rakı sofrasında sıcak yemek olmaz. Ama ara sıcaklar gelir.
 • Mezenin miktarı az, çeşidi çoktur.
 • Rakı bir yemek içkisi değildir. Sadece meze ile ve sohbet eşliğinde içilir. Kokteylde – gece içilmez. Gündüz aklına esince öğle yemeğinde de içilmez. Hiçbir ana yemekle içilen bir içki değildir.
 • Rakı içilirken çalan müzik, oynak havalar değil, ağır alaturka – fasıl olur. Sofradakiler şarkılara katılabilir, ama daha çok dinlerler.
 • Rakıya başlamadan önce evvela, çırpılmış yoğurttan yapılan, sulandırılmamış cacık içilir. Bunun sebebi…

Tamamı için tık »

 

“Rakı Sofrası ve Adabı” üzerine 19 yorum

 1. Merhaba Altuğ Bey,
  ben annenizin web sitesini çok merak ettim. Paylaşabilir misiniz, lütfen? Hoşçakalın

 2. Peki neden çilingir sofrası denildiğini biliyor musunuz?
  Hiç konuşmayan birinin bile, biraz rakı içtiğinde – muhabbet varsa- ağzını açar, ondan.
  :)

 3. çok güzel bir paylaşım..teşekkür ederim
  ve çok şaşırdım rakı ile balık yenilmezmiş ://yıllarca nasıl böyle bildik biz peki,acaba balıkçıların sofrasında deniz kenarında küçük sandalyelerde..bu görüntü yanılttı demek bizi..

 4. Küçüklüğümden beri (14,15) rakı içen birisi olarak söylenilenlerin çoğu TOPLULUK içinde yapılması gereken rakı kurallarıdır diye bence altına not düşebilirsiniz. Zira günümüz arkadaşlıklarında ya da samimi arkadaşlıklarda bu kadar katı yada samimiyetsiz olunmaz. Bu benim kendi eleştirimdir. Katılırsınız, katılmazsınız bilemem. Teşekkürler paylaşımınız için. Başarılar.

 5. “Bu meret öyle bir şeydir ki” diye başlar usta, uzun uzun yazar; ve sonra da neyle içil(e)meyeceğini söyler, noktayı koyar.

  Eh, sofra ağırsa “kurallar” başımız üstüne. Onun dışında yalnız da içilir, kavunla ve balıkla da içilir, buz katılıp üstüne sek rakı doldurularak da içilir. Önemli olan içenin şişede de yazdığı gibi kararında (ağzıyla) ve “keyifle” içmesi.

  Sağlıkla kalın.

 6. ustam ağzına sağlık valla çok güzel yazmışsın bende kuralları bilmeden meğer hepsine yakın uyguluyormuşum :) yani BİZ BABADAN BÖYLE GÖRDÜK diyebiliriz. anneciğiniz eğer hayatta ise ellerinden öpüyorum . allah uzun ömürler versin . SAYGILAR

  bu akşam 2 tek atayım canım çekti valla :D

 7. Ekseriyetle denizcilerin uğrak yeri(GüneyEgede) bir balık ve deniz ürünleri mekan çalıştırdım. Burada karadaki rakı- balık yerine, genellikle balık masasına şarap hatta beyaz şarap sipariş edilirdi. Bu denizcilerin tercihiydi

  Aynı yerde balığımızı temin ettiğimiz balıkçılar mürekkeplilerin yanına da balığın yanınada da şarabı, çoklukla kırmızı şarabı (köpeköldüren) de denen ucuz şarabı tercih ederlerdi. Bu da balıkçıların hesaplı muhabbet içeceğiydi.

 8. Burda yazılanları hemen her sitede aynı genelde olarak okuyorum . Demekle tüm bilgiler annenizin sizin ve annenizin tecrübelerinden alınmış yanılıyormuyum acaba.

  1. Evet ben de sık sık başka sitelerde rastlamaya başladım. Bazıları referans olarak bu adresi veya kişisel sitemi verirken, bazıları utanmadan kopyala/yapıştır yapıp “referans verin bari” mesajlarıma yanıt vermemeyi tercih ediyor. “Ayıp”ı bilmeyenler “Adap” yazısı çalıyor :) Ne güzel memleket :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.