Sandviç Sırlarım

Aniden gelen misafire, sabah kahvaltısı veya akşam yemeğine lezzet ve keyif katmak istediğinizde hızlıca yapabileceğiniz, genelde aklımıza ilk gelen şey Sandviçtir. Ama bence iyi bir sandviçin “ekmek arası bir şeyler”den farkı malzemelerin seçimi, hazırlanması ve eklenecek 1-2 hoşluktur.

Sandvicin üzerini biraz kızarmak, bir kürdan eklemek veya sandvici çeşitli şekillerde keserek sunmak bunlardan sadece birkaçı. Bu tarifte size salamlı ve kaşarlı basit bir sandviç hazırlamanın ve onu olduğundan daha çekici kılmanın birkaç ipucunu paylaşacağım.

SÜRE:

Malzemeleri hazırlamak: 3 dak.
Sandviçleri hazırlamak: 10 dak.


MALZEMELER (2 kişilik) :

 • Kare tost ekmekleri (bulabilirseniz büyük boy),
 • Tereyağı,
 • İnce dilimlenmiş taze kaşar,
 • İnce dilimlenmiş salam,
 • 4-5 yaprak marul,
 • 2 domates (ince dilimlenecek),
 • Süslemek için yeşil ve siyah zeytinler.


HAZIRLANIŞI

 1. Tost ekmeklerinin birer yüzlerine çok ince bir tabaka tereyağı sürüyoruz,
 2. Tabağa aldığımız bir dilimin üzerine sırasıyla birer kat kaşar, salam, marul, domates ve en üste tekrar kaşar ve salam ekliyoruz.
 3. Üstüne bir kare tost ekmeği koyup elimizle hafifçe bastırıyoruz. İyice yapışsınlar ama domatesin suyunu çıkarmayacak kadar basalım ;)
 4. Büyük bir bıçakla köşeden köşeye tost ekmeğini üçgen olarak kesiyor ve servis için tabakta güzel bir şekil veriyoruz. Burada üçgen sandviçlerinizin nasıl duracağı sizin hayal gücünüze kalmış :)
 5. Tabağınızı artan domates dilimleri ve zeytinlerle süsleyip servis edebilirsiniz.

 

ALTUĞ’UN NOTLARI:

Güzel bir sunum için tabağı ve sandviçi süslemenizi öneririm. Örneğin;

 1. Eğer malzemeler kalın olduysa sandviçlerinizi birer kürdanla bir arada durabilir ve kürdana en üstten 1 kokteyl zeytini takabilirsiniz.
 2. Sandviçlere başlamadan önce ekmekleri hafifçe kızartabilirsiniz. Malzemeleri hızlıca koyarsanız bu kızarmış ekmeklere biraz da bal sürmek isteyebilirsiniz.
 3. Farklı ekmeklerden de yararlanarak ortaya koyacağınız bir sandviç tabağına renk katabilirsiniz. Örneğin pide içinde, kepekli tost ekmeği ve normal tost ekmeğiyle yapacağınız tüm sandviçleri karışık bir tabakta toplarsanız beğenileceği garanti!
 4. Kolay doymayanlar için üst üste 2 sandviç şeklinde de (eşkenar üçgen şeklinde kestiğimiz için) torpilli tabaklar hazırlamanız mümkün..

Afiyet olsun :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.