Mangal Sırları!

Malum havalar iyice ısındı. Yaz-kış mangal yapan harbi mangalcılara sadece sıcak havada mangalın başına geçen tatlı su mangalcıları da eklenince, doğru-yanlış bir ateş yakıp üzerine et atan “ben mangalcıyım” der oldu. Ben de gördüğüm pek çok hatalı hareketi “cık cık cık” deyip eleştireceğime, “hem ben de doğrusunu araştırıp öğreneyim, hem paylaşayım” diyerek, bu yazıyı derledim. Detaylara girmeden önce belirteyim, bu yazının içeriğini farklı kaynaklardan derleyip, kendi yorum ve önerilerimi de ekleyerek oluşturdum.

MANGAL SEÇİMİ

Mangal alırken döküm olmasını tercih edin. Çünkü döküm çelikten daha çok ısınır. Özellikle kalın bifteklerde yüksek ısıya ihtiyacınız olacağından mangal ısımızı kaybetmek istemeyiz. Ama unutmayın, her et harlı yüksek ateş istemez. Mangal yakarken fark yaratmak isteyenlere Özgür Şef’in tavsiyesi, kömürü yaktıktan sonra içine kışın yaprağını döken ağaçlardan bir parça koymanız. Bu, ete aroma veriyor. Özgür Şef: “Meşenin dallarını kesip atarsanız onun çıkartacağı duman hem lezzet hem de renk verir. Mesela, kiraz ağacı eti kıpkırmızı yapar. Armut ağacı, elma ağacı ise harika koku verir.” diyor. Bu arada rüzgara da dikkat; mangalı yakarken rüzgardan faydalanıp, sonrasında korumak gerek. Şöyle ki; yarı kapalı (hunili veya bacalı) bir mangal yakıyorsak ateşi güzel harlamak için mangalın ağzını rüzgarın geldiği yöne çevirelim. Böylece karton veya plastik yelpazelerle kolumuzu koparırcasına rüzgar oluşturmak zorunda kalmayız. Sonrasındaysa, yani etleri pişirmeye başlarken, tam ters yöne çevirip, mangalı rüzgardan korumalıyız. Böylece hem küllerin havalanıp etlere yapışmasını önler, hem de köz ısımızı koruz.

Okumaya devam et Mangal Sırları!

Evren’in Özel Soslu Tavuğu

Eşim Evren’in icadı ve şaheserlerinden (daha doğrusu benim bildiğim kadarıyla) olan, hızlı yapılablir ve lezzetli bir tavuk yemeği. Sarmısak sevenlerin bayılacağı bir lezzet. Ben Evren’in Soslu Tavuğu da diyorum. Hindi göğüs ile de deneyebilirsiniz o da farklı bir lezzet verecektir. Yeni lezzetler denemek isteyenlere tavsiye olunur ;)

İnternette, uygun bir resim bulamadım, o sebeple geçici bir resim koyuyorum. Bu yemeği ilk yapışımda daha doğru ve servise uygun görselini paylaşacağım.

SÜRE:
Malzemeleri hazırlamak: 5 dak.
Pişirme: 30 dak.

MALZEMELER (2 kişilik):

  • 2 adet tavuk göğüs
  • 1 yemek kaşığı domates salçası
  • 1 yemek kaşığı sıvı yağ (tercihen zeytinyağı)
  • 1 yemek kaşığı yoğurt (süzme yoğurt olmasın)
  • 1 tatlı kaşığı Tukaş paprika sosu
  • 1 çay kaşığı tuz
  • 1 çay kaşığı karabiber
  • 1 tatlı kaşığı kekik
  • 3 diş sarmısak (dövülecek)
  • damak zevkine göre pul biber Okumaya devam et Evren’in Özel Soslu Tavuğu

Sebzeli Jülyen Tavuk

Vok tavamızı almayı sürekli erteleyip, sonunda “yetti gari” deyip aldığımız gün keyifle yaptığımız bir yemekti. Hafif, lezzetli ve malzemeleriniz hazırsa oldukça pratik ve hızlı hazırlayabileceğiniz bir garnitürlü yemek Sebzeli Jülyen Tavuk.

Kendi çektiğim fotoğrafları ilk fırsatta bu yazıya ekleyeceğim, ama şimdilik internetten aldığım görsellerle ve tairfle yetineceksiniz maalesef :)

SÜRE:

Malzeme hazırlamak : 5 dak.
Pişirme: 25-30 dak.

MALZEMELER (2 kişi için): Okumaya devam et Sebzeli Jülyen Tavuk