17 thoughts on “Rakı Sofrası ve Adabı”

 1. Merhaba Altuğ Bey,
  ben annenizin web sitesini çok merak ettim. Paylaşabilir misiniz, lütfen? Hoşçakalın

 2. Peki neden çilingir sofrası denildiğini biliyor musunuz?
  Hiç konuşmayan birinin bile, biraz rakı içtiğinde – muhabbet varsa- ağzını açar, ondan.
  :)

 3. çok güzel bir paylaşım..teşekkür ederim
  ve çok şaşırdım rakı ile balık yenilmezmiş ://yıllarca nasıl böyle bildik biz peki,acaba balıkçıların sofrasında deniz kenarında küçük sandalyelerde..bu görüntü yanılttı demek bizi..

 4. Küçüklüğümden beri (14,15) rakı içen birisi olarak söylenilenlerin çoğu TOPLULUK içinde yapılması gereken rakı kurallarıdır diye bence altına not düşebilirsiniz. Zira günümüz arkadaşlıklarında ya da samimi arkadaşlıklarda bu kadar katı yada samimiyetsiz olunmaz. Bu benim kendi eleştirimdir. Katılırsınız, katılmazsınız bilemem. Teşekkürler paylaşımınız için. Başarılar.

 5. “Bu meret öyle bir şeydir ki” diye başlar usta, uzun uzun yazar; ve sonra da neyle içil(e)meyeceğini söyler, noktayı koyar.

  Eh, sofra ağırsa “kurallar” başımız üstüne. Onun dışında yalnız da içilir, kavunla ve balıkla da içilir, buz katılıp üstüne sek rakı doldurularak da içilir. Önemli olan içenin şişede de yazdığı gibi kararında (ağzıyla) ve “keyifle” içmesi.

  Sağlıkla kalın.

 6. ustam ağzına sağlık valla çok güzel yazmışsın bende kuralları bilmeden meğer hepsine yakın uyguluyormuşum :) yani BİZ BABADAN BÖYLE GÖRDÜK diyebiliriz. anneciğiniz eğer hayatta ise ellerinden öpüyorum . allah uzun ömürler versin . SAYGILAR

  bu akşam 2 tek atayım canım çekti valla :D

 7. Ekseriyetle denizcilerin uğrak yeri(GüneyEgede) bir balık ve deniz ürünleri mekan çalıştırdım. Burada karadaki rakı- balık yerine, genellikle balık masasına şarap hatta beyaz şarap sipariş edilirdi. Bu denizcilerin tercihiydi

  Aynı yerde balığımızı temin ettiğimiz balıkçılar mürekkeplilerin yanına da balığın yanınada da şarabı, çoklukla kırmızı şarabı (köpeköldüren) de denen ucuz şarabı tercih ederlerdi. Bu da balıkçıların hesaplı muhabbet içeceğiydi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir